30هزار بلوط کهنسال دنا در آستانه نابودی

روزنامه همشهری:با آغاز دوباره عملیات اجرایی انتقال لوله گاز در منطقه جنگلی دنااحتمال قطع حداقل 30 هزار بلوط کهنسال قوت گرفت.این درحالی است که سال گذشته عملیات اجرایی لوله گاز در این منطقه باعث قلع وقمع 14 هزار بلوط کهنسال طی 2 روز شد. در پی آن، پیگیری‌های رسانه‌ای و واکنش برخی مسئولان منابع طبیعی و محیط‌زیست به این فاجعه، سبب شد تا دادستان کل کشور دستور پیگیری موضوع را صادر کند.

اما با وجود این پیشینه و با آنکه انتظار می‌رفت فاجعه به نابودی همان 14 هزار بلوط منتهی شود شواهد حاکی از آن است که اراده‌ای مصمم به اجرای عملیات اجرایی در همان مسیر سال قبل است؛ به‌طوری که طی روزهای اخیر2 هزار اصله درخت بلوط کهنسال برای آماده‌سازی‌ این مسیر قلع و قمع شده است.

بهمن ایزدی، رئیس هیأت‌مدیره کانون سبز فارس، در گفت‌وگو با همشهری بااعلام این خبر افزود: مجری پروژه انتقال لوله گاز، عملیات اجرایی را در 6 کیلومتر از جنگل‌های انبوهی که سال قبل براثر عملیات اجرایی همین مجری ویران شده بود،  ازسر گرفته است.

به گفته وی، بخشی از منطقه‌ای که اکنون عملیات اجرایی در آن آغاز شده در حد فاصل رودخانه خرسان و روستای سینه نمک تا جنگل‌های انبوه و کهنسال دشت تلخ آب( منتهی الیه شمال‌غرب مسیر لوله‌گذاری جدید) واقع شده و بخشی از آن، از ایستگاه تقویت گاز تنگ رواق تا جنگل‌های شمال شرق روستای بنستان به طرف گردنه میمند (منتهی‌الیه جنوب شرق مسیر لوله‌گذاری جدید) را دربرمی‌گیرد.

 

 این منطقه از بکرترین و متراکم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.وی که هنگام گفت‌وگو با همشهری در منطقه مورد نظر حضور داشت و حاصل مشاهدات عینی خود را با خبرنگار ما در میان می‌گذاشت، در ادامه گفت: عرض جاده‌ای که عملیات مقدماتی برای انتقال گاز در آن آغاز شده از 25 تا 90 متر متغیر است و رهاکردن خاک‌های مازاد عملیات اجرایی در حاشیه جاده و در مسیل‌ها باعث تخریب مضاعف منطقه جنگلی شده است.

به گفته ایزدی، عملیات اجرایی در3.5 کیلومتر ابتدای جاده در دست احداث و 5/3 کیلومتر انتهای آن، نشان می‌دهد که قرار است کل مسیر 25 کیلومتری که از میان جنگل‌های انبوه و کهنسال بلوط عبور می‌کند برای لوله‌گذاری تخریب شود.

این درحالی است که 18 کیلومتر مسافت مابین 2 بخش تخریب شده در ارتفاعات گردنه میمند واقع شده و از نظر تنوع گیاهی و پوشش جنگلی در کل رویشگاه‌های زاگرس بی‌نظیر است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مربوط به انتقال لوله گاز از یک ماه‌ونیم قبل مجددا آغاز شده است، تصریح کرد: براساس مجوز کمیته ملی ارزیابی زیست‌محیطی عرض مسیر مذکور به 15متر افزایش یافته که با احتساب این عرض و درصورت اجرای عملیات لوله‌گذاری، 270 هزار مترمربع از جنگل‌های ناحیه زاگرسی به کلی نابود می‌شود.

اما اگر عملیات جاده‌سازی‌ فعلی در همان مسیر جنگل‌های قلع و قمع شده سال قبل ادامه پیدا کند پوشش گیاهی یک میلیون و 300هزار متر مربع از انبوه‌ترین جنگل‌های منحصر به‌فرد کشور قربانی خواهد شد که علاوه بر هزاران بلوط کهنسال، گونه‌های دیگری از جمله کهکم، ارژن و بادام را هم شامل می‌شود.

/ 5 نظر / 65 بازدید
دوستدار محیط زیست

ای بابا دماند رو عشقست بقیه کوهها رو بیخیال. کوهنوردان محترم!!! و وبلاگ نویسان کوهنورد!!! فقط محیط زیست دماوند براشون اهمیت داه براشون مهم نیست که داره چه بلایی سر دیگر مناطق کوهستانی میاد. اگه این مسئله تو منطقه دماوند اتفاق افتاده بود حضرات محترم تو سایتها و وبلاگهاشون داد و بیدادی به راه انداخته بودن که بیا و ببین. به هر حال خسته نباشید میگم خدمت کوهنوردان محترم!! و وبلاگ نویسان کوهنورد!! کشور عزیزمون ایران.

حق بین

سلام شهریار خوبی؟ خوشحال مبشم سری به وبلاگ من بزنی و مطلب حادثه در دنا را بخونی گرچه تلخ است ولی ارزش خواندن را دارد مطمئن باش . ارادتمند رضا

هادی -کوهنورد تنها

سلام دوست و همنورد عزیز وبلاگ خوبی داری اگه دوست داشتی به وبلاگ من سر بزن در مورد کوهنوردی هستش شما لینک شدی اگه دوست داشتی منو هم به اسم کوهنورد تنها لینک کن دنبال یه هم نورد تهرانی میگردم اگه اهل تهران هستی خبرم کن

مرتضی

سلام دوست عزیز وب جالب و زیبایی دارید خوش حال میشم با هم بیشتر اشنا شیم اگه مایل به تبادل لینک هم بودید بگید منتظر حضورتان هستم موفق باشید همسفر [گل]

هادی -کوهنورد تنها

با عرض سلام وبلاگ کوهنورد تنها به روز شد ــــــــــــــــــــــــــ __________$$_________$$$ _____________________$$$$_______$$$___$$$$$ ____________________$$$$$$_____$$$___$$$$$$$ ___________________$$$_$$$$___$$$__$$$$____$ ___________________$____$$$$_$$$$_$$$ _______________________$$$$$$$$$$$$$$ آپم و منتظر حضورت _______$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ___________________$$___$$$$$$$$$$$$$$$$$ ..____________@ __$$____$$$$_$$$_$$$__$$$$$ _________€€€€€€€€$____$$$$___$$__$$$$___$$$ ______€€€€€€€€€€€€€€__$$$_____$$___$$$____$$ ____€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$$_____$$$___$$$____$ ___€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$$_____$$____$$$ __€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€_$_____$$$____$$ _€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€____ __$$$____$ €€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€______$$$ $$$___$$$___$$$___$$$___$$$_____$$$ _°_____°______°_____°_____°_____ _$$$ _____________€__________________$$$ _____________€__________________$$$ زود بيااااااااااا ____€_________________$$$$ _____________€._______________$$$$$ _____________€